Akadeemia välisliikme Gábor Stépáni loeng TTÜ-s
27.04.2018
27. aprillil 2018 algusega kell 14.00 peab Tallinna Tehnikaülikoolis (nõukogu saalis, ruum NRG-621) avaliku loengu Budapesti tehnikaülikooli professor Gábor Stépán. Loeng kannab pealkirja
"Quantization and sensory threshold in balancing with delay".
__________________________________________________
Abstract:
Quantization in time, like sampling, and quantization in space, like round-off have counter-intuitive effects in time-delay systems. These can be used in a positive way in several simple control strategies to stabilize otherwise unstable equilibria, in spite of the fact, or actually, just because of the fact that delay tends to destabilize steady-states, tends to make bifurcations subcritical and tends to produce chaotic and transient chaotic behavior in the tangle of unstable limit cycles in the infinite dimensional phase spaces. After a brief introduction to the basic models of human and robotic balancing, a couple of models and experiments are discussed where time delay and sensory threshold, or sampling and round-off are relevant. The examples represent that practically satisfactory balancing can be achieved even with slow and inaccurate computers like the brain.
__________________________________________________
Gábor Stépán, DSc (sündinud 13.12.1953) on Budapesti Tehnika- ja Majandusülikooli (BME) rakendusmehaanika professor, Ungari Teaduste Akadeemia ja Academia Europaea liige. Tema uurimisvaldkonnad haaravad mittelineaarset dünaamikat, masinaelementide vibratsiooni ja stabiilsust, mehhanismide balansseerimist ja robootikat ning ta on ka ERC tippteadlase grandi hoidja. Gábor Stépáni juhtida on mehaanika õpetamine suurte traditsioonidega BME-s ja tehnikateaduste sektsioon Ungari Teaduste Akadeemias. Tal on tihedad rahvusvahelised sidemed; ta on olnud Eesti tehnikateaduste evalveerija ja arendanud koostööprojekte Ungari TA ja Eesti TA vahel.
Professor Gábor Stépán valiti 6. detsembril 2017 Eesti Teaduste Akadeemia välisliikmeks. Tema esimene loeng akadeemia välisliikmena annab hea pildi kõrgetasemelistest uuringutest Budapesti tehnikaülikoolis, mis seovad teoreetilise teadustöö praktiliste väljunditega. Mehhanismide ja robotite balansseerimist kirjeldaval loengul on tervitatud meie kraadiõppurid ja õppejõud, kuid suurepärase lektorina köidab professor Stépán ka üliõpilasi.